Jak przygotować naturalny i zdrowy olej krok po kroku.

Jak przygotować naturalny i zdrowy olej krok po kroku.

2023-10-04 12:30:29

Oleje tłoczone metodą naturalną to klejnoty wśród zdrowych tłuszczów roślinnych. Są one pozyskiwane z różnych nasion i orzechów za pomocą starannie kontrolowanych procesów mechanicznego tłoczenia, bez konieczności stosowania rafinacji chemicznej. W tym artykule przyjrzymy się naturalnemu tłoczeniu olei oraz dlaczego są one tak wartościowe dla naszego zdrowia.

Naturalne tłoczenie: Zdrowe, nieoczyszczone oleje roślinne.

 

Naturalne tłoczenie olejów to proces wyodrębniania oleju z surowców roślinnych, takich jak nasiona, orzechy, czy owoce, bez stosowania chemikaliów lub wysokich temperatur. Główną zasadą tego procesu jest minimalizowanie ingerencji i zachowanie naturalnego smaku, zapachu i składu odżywczego oleju.

 

Główne kroki w procesie naturalnego tłoczenia olejów.

1. Wybór surowca. 

Pierwszym krokiem jest dokładna selekcja odpowiedniego surowca. Surowce te powinny być wysokiej jakości, niezanieczyszczone chemicznie, z sprawdzonego źródła. Dobrym wyborem jest zakup ziaren bezpośrednio z gospodarstwa posiadającego certyfikaty ekologiczne.

2. Przygotowanie surowca.

Odpowiednie przygotowanie nasion roślinnych jest bardzo ważnym etapem w procesie produkcji oleju. Nie tylko jakość ziarna, ale również jego przygotowanie ma wpływ na jakość i ilość uzyskanego oleju. Surowiec ten musi zostać oczyszczony z wszelkich zanieczyszczeń, które mogą dostać się do ziarna na etapie zbioru plonów np. ziarna zainfekowane, twarde łupiny, piasek, patyczki, małe kamyczki itp. Kolejnym krokiem przygotowania surowca jest jego osuszenie. W większości przypadków ziarna zebrane bezpośrednio z pola nie nadają się od razu do tłoczenia. Zbyt wysoka zawartość wilgoci zaburza proces tłoczenia i znacznie zmniejsza jego efektywność. Ziarna można suszyć zarówno sposobem domowym np. w piekarniku, mikrofali czy na patelni, jak i w specjalistycznych urządzeniach. Najbardziej odpowiednie są profesjonalne urządzenia PRAŻALNIKI DO ZIAREN, gdzie oprócz wysuszenia ziarna możemy również uzyskać efekt prażenia, który jest szczególnie pożądany w przypadku ziaren orzechowych.  Na etapie przygotowania surowca niektóre produkty, takie jak np. orzechy włoskie, orzechy laskowe konieczne jest oddzielić od twardych łupin.

3. Tłoczenie.

Odpowiednio przygotowane ziarno podajemy do maszyny tłoczącej. Nasiona trafiają do komory tłoczenia, gdzie poddawane są intensywnemu zgniataniu za pomocą specjalnego ślimaka tłoczącego. W komorze wytwarza się temperatura i ciśnienie, które pozwalają na swobodny wypływ oleju z ziarna. Wysokiej jakości prasy zachowują niską temperaturę podczas procesu, aby uniknąć utraty cennych składników odżywczych i naturalnych aromatów.

4. Oddzielenie oleju, sedymentacja.

Oleje uzyskane metodą naturalną. zawsze zawierają w sobie miąższ z tłoczonego ziarna. Miąższ jest bogaty w substancje mineralne, więc całkowite oddzielenie go od oleju nie jest korzystne. Po wytłoczeniu wystarczy odstawić olej na 1-10 dni (w zależności od rodzaju oleju) w chłodnym pomieszczeniu, w celu całkowitego oddzielenia miąższu od oleju. Warto jednak rozważyć spożywanie oleju z delikatną zawartością zawiesiny, który zwiększa jego walory odżywcze.

5. Butelkowanie.

Kolejnym etapem produkcji  jest butelkowanie oleju w ciemnych butelkach lub słoikach, aby chronić go przed działaniem światła i utratą wartości odżywczych. Idealnym rozwiązaniem dla małej manufaktury jest zastosowanie półautomatycznej nalewarki, która pozwala na dokładne i równomierne dozowanie oleju. Nalewaki do oleju pomagają utrzymać czystość w kuchni i wokół butelek z olejem. Dzięki precyzyjnemu wlewaniu, olej nie spływa po butelce ani po blatach, ułatwiając utrzymanie porządku.

6.  Etykietowanie butelek.

Jeżeli chcesz, aby Twoje butelki z olejem wyglądały profesjonalnie i pięknie, zaetykietuj butelkę własną etykietą. Etykiety można naklejać ręcznie lub za pomocą półautomatycznej etykieciarki. Etykieciarki do butelek oferują precyzyjne i równomierne etykietowanie butelek, urządzenie będzie idealne jeśli Twoja produkcja jest nieco większa niż kilka butelek dziennie.

Gdy już zakończysz proces produkcji nie pozostaje nic innego jak cieszyć się z pięknie zapakowanego i zdrowego oleju.

 

 

Zalety naturalnych olejów tłoczonych

Oleje tłoczone naturalnie są cenione ze względu na ich wyjątkowe właściwości zdrowotne i smakowe.

  • Wysoka zawartość składników odżywczych: Naturalne oleje są bogate w składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe, które są korzystne dla zdrowia.
  • Naturalny smak i aromat: Dzięki minimalnej obróbce oleje te zachowują naturalny smak i aromat surowców, z których zostały wyprodukowane.
  • Właściwości zdrowotne: Naturalne oleje roślinne, takie jak olej rzepakowy, oliwa z oliwek, czy olej kokosowy, są często zalecane ze względu na swoje korzystne właściwości zdrowotne, takie jak obniżanie poziomu cholesterolu czy działanie przeciwzapalne.
  • Brak sztucznych dodatków: Te oleje nie zawierają sztucznych substancji chemicznych ani dodatków, które mogą być obecne w rafinowanych olejach.

Naturalne oleje tłoczone są znakomitym źródłem zdrowia i smaku. Ich proces produkcji opiera się na minimalnej ingerencji i dbałości o zachowanie wartości odżywczych i naturalnych aromatów. Dlatego warto rozważyć ich włączenie do naszej codziennej diety, aby cieszyć się korzyściami zdrowotnymi i wyjątkowym smakiem, który dodadzą naszym potrawom. Pamiętajmy, że jakość surowców i proces tłoczenia mają ogromne znaczenie dla jakości finalnego oleju, dlatego warto wybierać renomowane marki i produkty certyfikowane.

 

 

FAQ — najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące przygotowywania naturalnego i zdrowego oleju krok po kroku.

1. Jak przygotować olej roślinny w domu? 

Możesz przygotować olej roślinny w domu, używając nasion lub orzechów oraz odpowiedniego urządzenia do tłoczenia, takiego jak prasa do tłoczenia oleju firmy Prima-Tech S.C.

2. Jakie surowce można użyć do produkcji naturalnego oleju? 

Można użyć różnych surowców, takich jak nasiona słonecznika, rzepaku, soi, orzechy nerkowca czy czarnuszki, w zależności od preferencji i dostępności.

3. Czy konieczne jest obranie nasion przed tłoczeniem? 

Nie zawsze. Niektóre nasiona, takie jak dynia mogą być tłoczone w całości z łupinką, podczas gdy inne, jak orzechy włoskie, wymagają oddzielenia łupin.

4. Jakie są korzyści zdrowotne naturalnych olejów? 

Naturalne oleje roślinne są bogate w składniki odżywcze, takie jak nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i przeciwutleniacze, które mogą przynosić korzyści zdrowotne, takie jak obniżanie poziomu cholesterolu czy działanie przeciwzapalne.

5. Czy proces tłoczenia oleju można wykonać ręcznie?

 Tak, możliwe jest ręczne tłoczenie oleju, ale jest to pracochłonne i wymaga odpowiednich narzędzi, takich jak prasa ręczna.

6. Czy olej roślinny można poddać rafinacji w domu? 

Rafinacja oleju to zaawansowany proces, który zwykle przeprowadzany jest przemysłowo. W domu trudno jest uzyskać odpowiednią jakość i czystość oleju po procesie rafinacji.

7. Jakie są najlepsze praktyki przechowywania naturalnych olejów? 

Naturalne oleje powinny być przechowywane w ciemnych butelkach lub słoikach, z dala od światła i ciepła, aby zachować ich jakość. Warto również przechowywać je w chłodnym miejscu.

8. Czy naturalny olej można stosować do pielęgnacji skóry i włosów?

Tak, wiele naturalnych olejów, takich jak olej kokosowy czy migdałowy, jest popularnymi składnikami kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów.

9. Jakie są różnice między tłoczeniem na zimno a na gorąco? 

Tłoczenie na zimno polega na uzyskiwaniu oleju przy niższych temperaturach, co pomaga zachować większą ilość składników odżywczych i naturalnych aromatów w oleju, w przeciwieństwie do tłoczenia na gorąco, które może prowadzić do utraty wartości odżywczych.

Najnowsze wpisy

Punkt dymienia oleju nierafinowanego - Co powinieneś wiedzieć?

2024-04-02 13:44:32

Punkt dymienia oleju nierafinowanego - Co powinieneś wiedzieć?

Oleje roślinne stanowią ważny składnik wielu diet na całym świecie. W ostatnich latach, ze względu na...

Czytaj dalej
Dofinansowanie z Unii na zakup maszyn i urządzeń rolniczych

2024-02-08 13:46:32

Dofinansowanie z Unii na zakup maszyn i urządzeń rolniczych

Rozwijaj swój biznes gastronomiczny z dofinansowaniem z Unii Europejskiej! Odkryj możliwość uzyskania wsparcia finansowego na zakup...

Czytaj dalej
Olej w Kuchni: Kulinarna Magia Przy Pracy ze Smażeniem, Pieczeniem i Sałatkami.

2024-01-08 10:08:52

Olej w Kuchni: Kulinarna Magia Przy Pracy ze Smażeniem, Pieczeniem i Sałatkami.

Oleje kuchenne są nieodłącznym elementem kuchennego arsenału i stanowią kluczowy składnik wielu smakowitych potraw. W dzisiejszym...

Czytaj dalej