Czy tłoczenie własnego oleju to oszczędność pieniędzy?

Czy tłoczenie własnego oleju to oszczędność pieniędzy?

2022-07-06 20:21:00

Ceny zwykłego oleju rzepakowego na sklepowych półkach oscylują w granicach 12-17 zł brutto za 1 litr. Najtańszy olej rzepakowy, to olej rafinowany, którego jakość pozostawia wiele do życzenia. Pamiętajmy, że podczas rafinacji olej traci istotne wartości odżywcze, minerały, witaminy czy fitosterole obniżające poziom cholesterolu. Podczas rafinacji olej poddawany jest intensywnej obróbce termicznej przez co pozbywamy się z oleju niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Najtańszy olej rafinowany nie jest dobrym wyborem, jeżeli zależy nam na wsparciu funkcjonowania naszego organizmu. Również walory smakowe oleju rafinowanego są znikome, olej ten jest pozbawiony smaku i zapachu.

Na sklepowych półkach możemy znaleźć również oleje wyciskane metodą na zimno. Olej z pestek dyni, olej rzepakowy, olej sezamowy, olej słonecznikowy, olej kokosowy oraz wiele innych sprzedawanych w małych szklanych butelkach. Jednak czy zawsze mamy 100% pewność, że olej został wytłoczony z należytą dbałością o szczegóły? Jak to mówią „diabeł tkwi w szczegółach”.

Ceny oleju rzepakowego tłoczonego na zimno rozpoczynają się od 20 pln za litr nawet do 50-60 pln. Podczas gdy 1 kg ziarna rzepaku z w miarę dobrego źródła jesteśmy w stanie kupić już od 6-7 pln. Oczywiście w zależności od hodowli, z którego pochodzi ziarno i atestów jakimi sprzedawca może się okazać ceny mogą wzrosnąć nawet do 12-15 zł za 1 kg. Aby wytworzyć 1 litr oleju rzepakowego potrzebujemy około 3-4 kg ziarna. Jesteśmy więc w stanie uzyskać 1 litr oleju w cenie około 18-28 zł, jeżeli chcemy tłoczyć ziarno atestowane ekologicznie wówczas wydamy na jeden litr oleju około 36-60 zł. Są to kwoty zbliżone do cen na sklepowych półkach.

Inaczej sytuacja wygląda w kwestii olejów mniej popularnych jak np. olej z czarnuszki, ostropestu czy z pestek dyni. Różnica w kwocie wyprodukowania własnego oleju i kupienia gotowego w sklepie zaczyna być bardziej widoczna.

Olej wyciskany z pestek dyni.

Na wyprodukowanie 1 litra oleju potrzebujemy około 2-2,5 kg pestek dyni czyli około 47-59 zł. Gotowy olej na sklepowych półkach kosztuje od 80 zł nawet to 155 zł.

Świeżo wytłoczony olej z czarnuszki

3-4 kg ziarna z czarnuszki pozwoli nam uzyskać około 1 litra oleju. Jednej litr oleju z czarnuszki to koszt co najmniej 100-120 zł. Koszt 1 litra własnej produkcji wynosi około 90 zł.

Najnowsze wpisy

Jak zrobić mąkę z nasion oleistych w domu - kompletny przewodnik 2025

2025-08-08 10:31:29

Jak zrobić mąkę z nasion oleistych w domu - kompletny przewodnik 2025

W erze rosnącej świadomości zdrowotnej i dbałości o środowisko, coraz więcej osób poszukuje sposobów na samodzielną...

Czytaj dalej
Zero chemii, 100% natury – filozofia czystego tłoczenia

2025-07-22 21:58:40

Zero chemii, 100% natury – filozofia czystego tłoczenia

W świecie pełnym przetworzonych produktów i sztucznych dodatków, powrót do naturalnych metod produkcji żywności staje się...

Czytaj dalej
Tłoczenie oleju przez wieki: jak powrót do tradycyjnych metod rewolucjonizuje przemysł spożywczy

2025-07-22 21:52:12

Tłoczenie oleju przez wieki: jak powrót do tradycyjnych metod rewolucjonizuje przemysł spożywczy

W dzisiejszych czasach, gdy konsumenci coraz częściej sięgają po produkty naturalne i nieprzetworzone, obserwujemy fascynujący fenomen...

Czytaj dalej